تصویب‌نامه درخصوص افزایش بهای آب شرب و برق از ابتدای اردیبهشت سال۱۳۹۸

منتشر شده در دوشنبه،۱۹ فروردین ۱۳۹۸

هیأت وزیران در جلسه ۱۳۹۷/۱۲/۱۹ به پیشنهاد مشترک وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد اصل یک صد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و مواد (۱) و (۳) قانون هدفمند کردن یارانه­ ها ـ مصوب ۱۳۸۸ـ تصویب کرد:

 ۱ـ بهای آب شرب و برق از ابتدای اردیبهشت سال ۱۳۹۸ سالانه به میزان هفت درصد (۷%) افزایش می­ یابد.

۲ـ با هدف مدیریت مصرف و بازدارندگی مصارف غیرضرور، علاوه بر میزان افزایش موضوع بند (۱) این تصویب­نامه، از ابتدای خرداد ماه، سالانه شانزده درصد (۱۶%) به خالص صورت حساب آب و برق مصارف خانگی (بدون احتساب آبونمان، مالیات بر ارزش افزوده و عوارض) مشترکین بالای الگوی مصرف افزوده می­ شود. فاضلاب بها، مشمول افزایش موضوع این بند نخواهد بود.

۳ـ الگوی مصرف آب در هر سال، مطابق تبصره (۴) بند (پ) ماده (۱) قانون توسعه و بهینه­ سازی آب­شرب شهری و روستایی در کشور ـ مصوب ۱۳۹۴ـ توسط وزارت نیرو تعیین می­ شود.

۴ـ الگوی مصرف برق خانگی با اضافه شدن ماه خرداد به ایام گرم سال در مناطق عادی مطابق جدول (۲) پیوست تصویب­ نامه شماره ۹۴۰۳۵/ت۴۲۴۰۰هـ مورخ ۱۳۸۸/۵/۷ می­ باشد.

۵ ـ خانوارهایی که مصرف آب یا برق ماهانه آنها پایین ­تر از الگوی مصرف بوده و در بازه زمانی اول خرداد تا پایان شهریور، در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، مصرف خود را کاهش می­ دهند، مشمول تخفیف به میزان مصرف کاهش ­یافته با نرخ اولین پله مصرف خواهند شد.

۶ ـ شرکت مادرتخصصی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) موظف است طی یک برنامه زمانی، با اولویت مشترکین پرمصرف، لوازم اندازه ­گیری کلیه مشترکینی که به طور متوسط مصرف برق ماهانه آنها بالاتر از الگوی مصرف می ­باشد، با لوازم اندازه­گیری دارای قابلیت تفکیک مصرف برای ساعات کم­باری، میان­باری و اوج­بار تعویض نماید.

۷ـ منابع درآمدی حاصل از افزایش صورت حساب مشترکین پرمصرف آب و برق حسب مورد صرفاً برای تعویض لوازم اندازه­ گیری و مدیریت مصرف، کاهش هدررفت و اصلاح و بهینه­ سازی شبکه­ های توزیع و خرید آب و برق از بخش خصوصی خواهد شد.

معاون اول رئیسجمهور ـ اسحاق جهانگیری