طرح حمایت غذایی از گروه­ های کم ­درآمد جامعه

منتشر شده در دوشنبه،۲۱ آبان ۱۳۹۷

هیأت وزیران در جلسه ۱۳۹۷/۸/۲ به پیشنهاد مشترک وزارت خانه­ های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد اصل یک صد سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

طرح حمایت غذایی از گروه ­های کم­ درآمد جامعه را به شرح زیر تصویب کرد:

  ماده۱ـ سازمان برنامه و بودجه کشور مجاز است به منظور حمایت از گروه ­های کم درآمد جامعه و تأمین بسته‌های حمایتی برای گروه­ های زیر در قالب واریز به حساب سرپرست خانوار از طریق حساب­‌های بانکی متصل به یارانه‌های نقدی اقدام کند:

الف ـ خانوارهای تحت‌پوشش و پشت‌نوبتی کمیته امداد امام‌خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور.

ب ـ خانوارهای تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران.

پ ـ خانوارهای با درآمد ماهانه کمتر از سی میلیون ریال در گروه­ های کارگران ساختمانی، قالی­بافان و شاغلان صنایع دستی، مشاغل آزاد و خویش­ فرمایان، رانندگان بین­ شهری و درون­ شهری، زنبورداران، کارگران باربر، شاغلین کسب و کارهای خانگی، کارگران کارگاه­ های متفرقه، عشایر و روستاییان، بازنشستگان، دریافت­ کنندگان بیمه بیکاری و سایر گروه ­های مشمول که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شناسایی می­شوند.

ت ـ سایر خانوارهای کم­درآمد با درآمد ماهانه کمتر از سی میلیون ریال که درخواست آنها پس از بررسی توسط کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور پذیرفته می‌شود.

تبصره ـ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است با استفاده از اطلاعات در اختیار از طریق کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور به درخواست­ کتبی اشخاص موضوع بند (ت) ماده (۱) این تصویب­ نامه پس از اجازه آنها به دسترسی وزارت خانه مذکور به حساب­ های بانکی مربوط رسیدگی کند.

ماده۲ـ دستگاه ­های اجرایی از جمله دستگاه ­های موضوع آیین ­نامه اجرایی تبصره (۱۴) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور موظف به ارایه اطلاعات مورد نیاز وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می ­باشند.

ماده۳ـ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نهادهای حمایتی موظفند اعتبار تخصیصی را براساس بُعد خانوار تنظیم و پرداخت نمایند.

ماده۴ـ منابع مالی مورد نیاز این تصویب‌نامه از محل مابه‌التفاوت تسعیر قیمت خوراک کارخانه‌های پتروشیمی و پالایشگاه‌ها نسبت به متوسط نرخ سامانه نیما و تغییر قیمت گاز مصرفی کارخانه‌های فولاد تأمین می‌گردد. وزارت نفت موظف است با تحویل خوراک کارخانه‌های پتروشیمی‌ و سوخت کارخانه‌های فولاد، مابه‌التفاوت قیمت را دریافت و به حساب ویژه‌ای نزد خزانه‌داری کل کشور که به نام سازمان هدف مندسازی یارانه‌ها افتتاح می‌شود، واریز کند. سازمان هدف مندسازی یارانه‌ها موظف است متناسب با اعلام سازمان برنامه و بودجه کشور، اعتبار مربوط به اجرای این تصویب‌نامه را برای تأمین بسته‌های حمایتی به حساب ذی‌نفعان واریز کند.

ماده۵ ـ سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است تا سقف مبلغ نود هزار میلیارد (۰۰۰ر۰۰۰ر۰۰۰ر۰۰۰ر۹۰) ریال از منابع موضوع بند (۴) را صرف اجرای این تصویب‌نامه نماید و مازاد بر سقف یادشده را صرف حمایت از تولید، اشتغال و قراردادهای پیمانکاران کند.

ماده۶ ـ اعتبار واریزی موضوع این تصویب ­نامه برای همه اشخاص و خانوارها صرفاً برای خرید کالاهای سبد حمایتی مصوب کارگروه متشکل از وزارت خانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت و جهادکشاورزی قابل استفاده است.

ماده۷ـ دستورالعمل اجرایی این تصویب­ نامه در کارگروهی با مسئولیت سازمان برنامه و بودجه کشور و با همکاری وزارتخانه ­های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جهادکشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، نفت، امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تهیه و ابلاغ می­شود.

ماده۸ ـ مسئولیت حسن اجرای این تصویب­نامه بر عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. 

معاون اول رئیسجمهور ـ اسحاق جهانگیری