تصویب‌نامه درخصوص تعیین  محصولات ذرت و جو به منظور عرضه در بورس کالای ایران

منتشر شده در سه‌شنبه،۹ مرداد ۱۳۹۷

هیأت وزیران در جلسه ۱۳۹۷/۴/۲۷ به پیشنهاد شماره ۰۲۰/۵۲۶۹ مورخ ۱۳۹۷/۳/۲۲ وزارت جهادکشاورزی و به استناد اصل یک صد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، ماده (۳۳) قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی

و منابع طبیعی ـ مصوب ۱۳۸۹ ـ و ماده (۳۶) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت(۲) ـ مصوب ۱۳۹۳ ـ ، تصویب کرد:

۱ـ محصولات ذرت و جو به منظور عرضه در بورس کالای ایران تعیین می‌شوند.

۲ـ هزینه‌های تبعی اجرای سیاست قیمت تضمینی به پیشنهاد مشترک شرکت بورس کالای ایران و وزارت جهادکشاورزی و با تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور تعیین و از محل اعتبارات مصوب مربوط قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور تأمین و پرداخت می‌شود.

۳ـ سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است مابه‌التفاوت قیمت تابلوی بورس با قیمت تضمینی محصولات یادشده را به علاوه کارمزد معامله در بورس، به تفکیک از محل اعتبارات مصوب قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور تأمین و پرداخت کند.

۴ـ وزارت اموراقتصادی و دارایی (سازمان بورس و اوراق بهادار) مکلف است به منظور بسترسازی، اصلاح ضوابط و مقررات موجود در چهارچوب قوانین مربوط در رابطه با تعیین انبارهای بخش خصوصی و نحوه اخذ تضمین از آنها و تقویت زیرساخت‌های مورد نیاز برای ورود محصولات کشاورزی به بورس کالا، طبق سیاست‌های وزارت جهادکشاورزی اقدام کند.

۵ـ بانک مرکزی جمهوری اسلانی ایران مکلف است از طریق بانک‌های عامل معادل دوازده هزار میلیارد (۱۲.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تسهیلات بانکی برای سال ۱۳۹۷ در قالب خط اعتباری در اختیار شرکت سهامی پشتیبانی امور دام کشور قرار دهد. شرکت مذکور مجاز است با تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور، مابه التفاوت قیمت تضمینی با قیمت معامله‌شده در بورس کالا را از محل اعتبارات این بند پرداخت کند.

معاون اول رئیسجمهور ـ اسحاق جهانگیری