تصویب‌نامه در خصوص ساعات کار ادارات و دستگاه‌های دولتی، بانک‌ها، شهرداری‌ها

و سایر مؤسسات عمومی غیر دولتی کلیه شهرستان های استان‌های

خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان و در شهرستان‌های سایر استان ها

 با دمای هوای بیش از (۴۵) درجه سانتیگراد

منتشر شده در چهارشنبه 23 خرداد 1397

هیأت وزیران در جلسه ۱۳۹۷/۳/۱۳ به پیشنهاد شماره ۹۷/۱۶۷۶۹/۳۰/۱۰۰ مورخ ۱۳۹۷/۳/۱ وزارت نیرو و به استناد تبصره بند (ز) ماده (۳۸) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران

ـ مصوب ۱۳۹۵ـ و اصل یک صد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

۱ـ به استانداری­های خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان (در کلیه شهرستان­ های تابع استان­های مذکور) و به سایر استانداری­ ها (در شهرستان‏ های با دمای هوای بیش از (۴۵) درجه سانتیگراد) اجازه داده می­شود به تشخیص شرکت­ های توزیع نیروی برق، ساعات کار ادارات و دستگاه­ های دولتی، بانک­ ها، شهرداری­ ها و سایر موسسات عمومی غیردولتی را با رعایت قوانین مربوط از ساعت ۶/۳۰ تا ۱۳/۳۰ تنظیم نمایند.

۲ـ کلیه دستگاه ­های مذکور در بند (۱) این تصویب­نامه مکلفند موارد زیر را اجرا نمایند:

الف ـ در فصل تابستان به نحوی در مصرف انرژی برق مدیریت کنند که مصرف آنها نسبت به مدت مشابه در سال قبل حداقل ده درصد (۱۰%) کاهش یابد. همچنین به منظور مدیریت برق مصرفی تجهیزات سرمایشی، دمای محیط کار حداقل (۲۵) درجه سانتیگراد تنظیم و سیستم ­های سرمایشی و روشنایی پس از پایان وقت اداری از مدار خارج شوند.

ب ـ با استفاده از مولدهای اضطراری خود در ساعات ۱۲ تا ۱۸ در ماه­ های تیر و مرداد برق تولید کنند. بهای سوخت این دسته از مولدها با تأیید شرکت ­های توزیع نیروی برق توسطوزارت نیرو تأمین خواهد شد.

۳ـ کلیه واحدهای صنعتی و کشاورزی که دارای مولد برق بیش از (۱۰۰) کیلو وات هستند، موظفند طی ماه­ های تیر و مرداد بین ساعات ۱۲ تا ۱۶ جهت تأمین کل و یا بخشی از برق مورد نیاز از ظرفیت­های نیروگاهی خود استفاده نمایند. وزارت نفت موظف به تأمین سوخت گاز و یا نفت گاز مورد نیاز برابر قیمت­ های بخش صنعت است.

۴ـ مسئولیت اجرای این تصویب­نامه برعهده مدیران دستگاه ­های اجرایی در سطح شهرستان و استان (حسب مورد) است و عدم رعایت آن تخلف محسوب می­شود. وزارت نیرو موظف است در پایان تابستان گزارش عملکرد استان­ها را به هیأت وزیران ارایه کند.

معاون اول رئیس‌جمهور ـ اسحاق جهانگیری