آیین ­نامه ساماندهی مبادله در بازارچه­ های غیررسمی موقت مرزی

منتشر شده در سه‌شنبه،۱۷ مرداد ۱۳۹۶

ماده۱ـ وزارت کشور موظف به هدایت و انتقال مبادلات غیررسمی مرزی در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و سیستان و بلوچستان به گمرکات رسمی یا بازارچه‌های مرزی به شرح زیر است:

 1ـ بازارچه‌های موقت مرزی تمرچین و قاسم رش در استان آذربایجان غربی، به ترتیب در بازارچه‌های مرزی رسمی تمرچین و کیله در شهرستان‌های پیرانشهر و سردشت.

۲ـ بازارچه‌های موقت مرزی شیخ صله، پرویزخان و شوشمی در استان کرمانشاه به ترتیب در بازارچه‌های مرزی شیخ صله، تیله کوه و شوشمی در شهرستان‌های ثلاث باباجانی، سرپل ذهاب و پاوه.

۳ـ بازارچه‌های موقت مرزی هنگ ژال و گله سوره در شهرستان بانه استان کردستان، به بازارچه مرزی سیران بند در شهرستان بانه.

۴ـ بازارچه موقت مرزی میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان به بازارچه مرزی میرجاوه.

ماده۲ـ وزارت کشور مجاز است یک بازارچه مرزی در استان آذربایجان غربی (اشکان در شهرستان سردشت)، دو بازارچه مرزی در استان کردستان (ملخورد در شهرستان سروآباد و خانم شیخان در شهرستان مریوان) و پنج بازارچه مرزی در استان سیستان و بلوچستان به ترتیب بازارچه‌ مرزی تخت عدالت در شهرستان هیرمند، بش­دلبر در شهرستان نیمروز، شاهگل در شهرستان زهک و جالق و میل (۱۶۰) در شهرستان سراوان احداث نماید.

ماده۳ـ هزینه­های ایجاد تأسیسات اداری و زیربنایی و تأسیسات مورد نیاز واحدهای اجرایی در این بازارچه‌ها و سایر سرمایه‌گذاری‌ها و تأمین کارکنان اجرایی بازارچه و اداره آن بر عهده استانداری مربوط است.

ماده۴ـ وزارت کشور موظف است از نظر احداث مکان و چگونگی حفظ انتظامات کنترل تردد افراد در بازارچه‌های مذکور در این آیین‌نامه، هماهنگی لازم را با گمرک جمهوری اسلامی ایران انجام دهد.

ماده۵ ـ مدیریت بازارچه‌های مذکور بر عهده گمرک جمهوری اسلامی ایران است.

ماده۶ ـ افرادی که دارای سه سال اقامت در فاصله حداکثر (۲۰) کیلومتری از نقطه صفر مرزی در اسـتان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانـشاه و حداکثر (۵۰) کیلومتری صفر مرزی در استان سیستان و بلوچستان قرار دارند می‌توانند برای واردات فـهرست اقلام کالاهای موضوع ماده (۹) این تـصویب‌نامـه، از تخفیف سودبازرگانی ماهانه حداکثر به مبلغ پنج میلیون (۰۰۰ر۰۰۰ر۵) ریال بهره­مند گردند.

تبصره۱ـ سـقف کلی میزان تخفیف این ماده حـداکثر نه هـزار میـلیارد (۰۰۰ر۰۰۰ر۰۰۰ر۰۰۰ر۹) ریال در سال خواهد بود.

تبصره۲ـ ساکنین شهرهای مرکز شهرستان‌های استان‌های مذکور، مشمول دریافت تسهیلات این تصویب‌نامه نمی‌باشند.

ماده۷ـ وزارت صنـعت، معدن و تجـارت مکلف است ظرف دو ماه از تاریخ لازم­الاجرا شدن این تصویب‌نامه نسبت به صدور کارت الکترونیکی برای افراد واجد شرایط اقدام نماید.

ماده۸ ـ در راستای استفاده از مزایای این تصویب‌نامه، عبور (ترانزیت) اقلام کالاهای مورد نیاز مرزنشینان از سایر مبادی به بازارچه‌های مرزی و گمرکات مجاز است.

ماده۹ـ فهرست کالاهای قابل ورود در هر یک از استان‌های مذکور، علاوه بر اقلام قابل ورود مرزنشینان موضوع تصویب­نامه شماره ۳۱۸۱۹/ت۵۱۹۶۷هـ مورخ ۱۳۹۵/۳/۱۸ (بدون لحاظ مقدار) با پیشنهاد وزارت کشور یا وزارت صنعت، معدن و تجارت در کارگروه ماده (۱۲) قانون ساماندهی مبادلات مرزی ـ مصوب۱۳۸۴ـ و با حضور نماینده ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز تعیین و ابلاغ می‌گردد.

ماده۱۰ـ وزارت کشور و نیروهای نظامی و انتظامی مکلفند پس از لازم­الاجرا شدن این تصویب‌نامه نسبت به انسداد کلیه معابر زمینی غیرمجاز اقدام نمایند.

ماده۱۱ـ دستگاه­های اجرایی ذی­ربط مکلفند ظرف سه ماه از تاریخ لازم­الاجرا شدن این تصویب­نامه نسبت به اجرا نمودن احکام آن (به جز ماده (۵) با زمان اجرای مقرر) اقدام نمایند و مسئولیت اجرا و نظارت بر آن بر عهده وزارت کشور است. دستورالعمل اجرایی مربوط به نقاط مشمول، شناسایی مرزنشینان مشمول صدور کارت، نحوه اجرا، توزیع سهمیه وارداتی برای مرزنشینان هر شهرستان موضوع این تصویب‌نامه ظرف یک ماه توسط وزارت یادشده تهیه و پس از تصویب در کارویژه مرز و با حضور نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به دستگاه‌های اجرایی، استانداری‌های ذی­ربط و نیروهای نظامی و انتظامی ابلاغ می‌گردد.

معاون اول رئیسجمهور ـ اسحاق جهانگیری